2020 Yılında Vergi Affı Ne Zaman Gelir?

Özellikle Coronavirüs’ün etkilerinin ekonomide de hissedilmesinden sonra işletme sahibi vatandaş 2020 yılında acaba vergi affı gelir mi diye merak etmeye başladı. Geçmiş iki yılda bir çıktığından yola çıkarak basit bir hesapla herkeste bu yıl da bir beklenti oluşmuş oldu.

E-hacizlerin de özellikle son dönemde artmasıyla kredi çekmek isteyen vatandaş ciddi anlamda sıkıntı yaşamaya, hesapları blokeli olduğu için günlük hayatına devam edememeye başladı.

Resmi olmayan söylentiler, kurumlar vergisinin beyanından sonra Sn. Bakan Berat Albayrak’ın müjdeyi vereceği yönündeydi ve Mayıs beyannamesi Haziran’a ötelendi ve beyannamelerin süresi bitti. Bakandan bu yönde bir açıklama gelmedi.

2020 Yılında Vergi Affı Çıkacak mı?

İşletmeleri canlandırmak adına oldukça güzel ve uygun kredi paketleri çıkaran hükümet, sosyal medyada vatandaşın bu yöndeki taleplerini yerine getirecektir diye düşünüyoruz. Olası bir yapılandırmada vatandaş rahat bir nefes alacak, devleti ile vergi anlamında barışacak ve borçlarını taksitlendirerek daha rahat bir şekilde bu pandemi sürecini atlatabilecektir. Şu anda resmi olmamakla birlikte bir öngörü olarak; tüm mali müşavirlerin ortak görüşü vergi affı, vergi barışı yani vergi yapılandırmasının çıkacağı yönünde. Tabii ki son karar devletin ve yetkililerin.

Bunun yanı sıra, Devletin tahsil edemediği ciddi anlamda bir vergi alacağı mevcut. Bütün bunlar bir araya geldiğinde hükümetin kesinlikle bu duruma sessiz kalmayacağı aşikar. Tüm durumlarda çözüm üretebilen hükümet, buna da en kısa zamanda bir çözümle gelecektir. Hem vatandaş borçlarını rahatlatacak, hem de devletimiz alacaklarını tahsil edebilir hale gelecektir. 2020 yılındaki olası vergi affı ile ilgili gelişmeleri aşağıdaki linkten de takip edebilirsiniz.

 

 


2020 Yılında Vergi Affı Çıkacak mı?

Yorum yapın