2020 Yılında Vergi Affı Ne Zaman Gelir?

Özellikle Coronavirüs’ün etkilerinin ekonomide de hissedilmesinden sonra işletme sahibi vatandaş 2020 yılında acaba vergi affı gelir mi diye merak etmeye başladı. Geçmiş iki yılda bir çıktığından yola çıkarak basit bir hesapla herkeste bu yıl da bir beklenti oluşmuş oldu.

E-hacizlerin de özellikle son dönemde artmasıyla kredi çekmek isteyen vatandaş ciddi anlamda sıkıntı yaşamaya, hesapları blokeli olduğu için günlük hayatına devam edememeye başladı.

Resmi olmayan söylentiler, kurumlar vergisinin beyanından sonra Sn. Bakan Berat Albayrak’ın müjdeyi vereceği yönündeydi ve Mayıs beyannamesi Haziran’a ötelendi ve beyannamelerin süresi bitti. Bakandan bu yönde bir açıklama gelmedi.

Devamını oku…2020 Yılında Vergi Affı Ne Zaman Gelir?

Emlak Vergisi Yapılandırılabilinir mi? – Vergi Affı Olur mu?

Belediyelere olan emlak vergileri de yapılandırma kapsamında yapılandırılabiliniyor. Hatta bazı yasalarda gecikme zamları da silinebiliyor. Ancak belediyeye olan borçlar vergi affı kapsamında silinemiyor. Vatandaşın belediyelere emlak vergisi borcu varsa yapılandırmadan mutlaka yararlanması lazım. Yoksa faizli ve gecikme zamlı cezaların ödemesi daha külfetli olacaktır.

Yapılandırma ile birlikte 18 / 36 ay arasında değişen taksitlerle ödeme kolaylığı sağlanabiliyor.

Buraya tıklayarak Emlak verginizi sorgulayabilirsiniz.

Vergi Affı ile İlgili Twitter’daki Gelişmeler

Vergi affı bekleyen mükellefler genellikle twitter’a Vergi affı, Vergi barışı ve Vergi yapılandırması gibi anahtar kelimeler yazarak vergi affı olup olmadığını kontrol etmektedirler. Bazı mali müşavirler de sağlam duyumlarını buradan paylaşmaktadırlar. Buradaki açıklamalar resmi bir niteliği olmamakla birlikte gelişmeler hakkında bilgi verebilir.

Devamını oku…Vergi Affı ile İlgili Twitter’daki Gelişmeler

Askerlik Borcu, Para Cezası, Yoklama Kaçağı Borcu Yapılandırması ve Affı

Askerlikte yoklama kaçağı olmaktan dolayı gelen cezalar da vergi affı ve yapılandırma kapsamında taksitlendirilebilmektedir. Geçmişte çıkan iki adet yapılandırma kanunu da soldaki tabloda gibi görünen cezaların 18 taksitte 36 aylık bir sürede ödeme imkânı vermişti.

Yani yüklü miktarda cezayı bir seferde ödemektense, taksit imkanı gelmektedir. Vergi affı ile ilgili genellikle bu borçlar tamamen silinecek şeklinde bir algı oluşmaktadır. Ancak devlet alacağından hiç bir zaman vazgeçmemekte, sadece ödeme kolaylığı ve taksit sunmaktadır. Eğer üzerinde zam, ceza gibi etkenler varsa bunlar silinmektedir.

Trafik Para Cezaları Yapılandırmalara ve Vergi Aflarına Dahil Midir?

Geçmişte ödenmemiş trafik cezası borçlarının faizleri gecikme faiz ve gecikme zamları alınmayarak bunların yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üzerinden tutar hesaplaması yapılacaktır. Yani örneğin gelmiş yıllarda (2018 ve 2016 ve öncesinde) çıkan 7143 sayılı ve 6736 sayılı kanunda, ilgili trafik cezalarının sadece faizleri, gecikme faizleri ve zamları silinmiş ve size yazılan cezanın ana parasının yapılandırılması yapılmıştır.

Yani ana tutar olan cezanın silinmesi algısı yanlıştır. Ceza tamamen silinmemektedir.
Kısacası trafik para cezaları vergi affı ve yapılandırma kapsamında girmekte, bu kapsamda yapılandırılabilmektedir.

Vergi Affı Nedir?

Ülkemizde geçmişte bir çok kez bu af çıkmıştır. Ancak halk arasında Vergi affı denilince akla tamamen borçların silinmesi gibi bir algı oluşmaktadır. Ancak sanılanın aksine vergi affı sadece borçların gecikme faizini ve zammını silmek için ve ana borcu 18/36 gibi eşit aylara bölerek taksitlendirmekte yani bir başka deyişle vatandaşla yapılan bir barıştır.

Örneğin son vergi affında, borçlar 18 eşit taksite bölündü.

Hangi Borçlar Vergi Affına girmektedir?

Öğrenci kredisi, sigorta prim borçları, her türlü vergi (KDV, emlak, gelir, çevre, motorlu taşıtlar vergisi gibi), askerlik para cezası, trafik cezası, idari cezalar ve su borcu gibi borçlar vergi affında yapılandırmaya dahil edilmektedir.

Matrah Artırımı İncelenmezlik Sağlıyor mu?

Matrah artırımı yapılan yıllarda mükellef ilgili yıllarda kanunen incelenemiyor. Ancak sahte fatura vb. gibi konularda inceleme yapılabiliniyor, ceza alınıyor.