2020 Yılında Vergi Affı Ne Zaman Gelir?

Özellikle Coronavirüs’ün etkilerinin ekonomide de hissedilmesinden sonra işletme sahibi vatandaş 2020 yılında acaba vergi affı gelir mi diye merak etmeye başladı. Geçmiş iki yılda bir çıktığından yola çıkarak basit bir hesapla herkeste bu yıl da bir beklenti oluşmuş oldu.

E-hacizlerin de özellikle son dönemde artmasıyla kredi çekmek isteyen vatandaş ciddi anlamda sıkıntı yaşamaya, hesapları blokeli olduğu için günlük hayatına devam edememeye başladı.

Resmi olmayan söylentiler, kurumlar vergisinin beyanından sonra Sn. Bakan Berat Albayrak’ın müjdeyi vereceği yönündeydi ve Mayıs beyannamesi Haziran’a ötelendi ve beyannamelerin süresi bitti. Bakandan bu yönde bir açıklama gelmedi.

Devamını oku…2020 Yılında Vergi Affı Ne Zaman Gelir?

Vergi Borçları Vergi Affı ile Silinir mi?

Genellikle vergi borcu tahakkuk etmiş kişiler vergi borçları silinir mi diye merak etmektedirler. Vergi afları, vergi barışı ve vergi yapılandırmaları vatandaşın gözünde sanki tahakkuk eden vergi siliniyormuş gibi bir algı yaratmaktadır. Ancak bunların tamamı yanlıştır.

Devlet alacağı her türlü vergiden hiç bir zaman vazgeçmez. Piyasada bahsedilen vergi afları verginin tamamını kesinlikle ve kesinlikle silmez. Örneğin;

5.000 TL’lik MTV borcunuz faiz ve gecikme zammı ile 6.800 TL olsun. Vatandaşın algısı bu 6.800 ün tamamının silineceği şeklindedir. Ancak bu durum kesinlikle doğru değildir. Ülkemiz tarihinde böyle bir şey meydana gelmemiştir.

Ancak; 1.800 TL olan gecikme zammı ve faiz silinir ve kalan 5.000 aylık eşit taksitlere bölünerek ödenir.

 

Askerlik Borcu, Para Cezası, Yoklama Kaçağı Borcu Yapılandırması ve Affı

Askerlikte yoklama kaçağı olmaktan dolayı gelen cezalar da vergi affı ve yapılandırma kapsamında taksitlendirilebilmektedir. Geçmişte çıkan iki adet yapılandırma kanunu da soldaki tabloda gibi görünen cezaların 18 taksitte 36 aylık bir sürede ödeme imkânı vermişti.

Yani yüklü miktarda cezayı bir seferde ödemektense, taksit imkanı gelmektedir. Vergi affı ile ilgili genellikle bu borçlar tamamen silinecek şeklinde bir algı oluşmaktadır. Ancak devlet alacağından hiç bir zaman vazgeçmemekte, sadece ödeme kolaylığı ve taksit sunmaktadır. Eğer üzerinde zam, ceza gibi etkenler varsa bunlar silinmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Yapılandırma ve Affı

Motorlu taşıtlar vergisi MTV borçlarının faizleri ve gecikme zamları, vatandaşa zor zamanlar yaşatabiliyor. Özellikle sonra öderim mantığı ile yapılan hareketlerde yıllarca ödenmemiş borçlar vatandaşın sırtında ciddi bir yük olarak karşıya çıkıyor.

Genelde bilinenin aksine, Motorlu taşıtlar vergisine olası bir vergi affı çıkması sonrası borcun aslının silinmesi gibi bir durum söz konusu değil. Ancak, gecikme zammı ve faizinin silinmesi, kalan ana para motorlu taşıtlar vergisinin yapılandırılması ve eşit 18 aya kadar taksitlere bölünmesi imkanı veriliyor. Dolayısıyla ana para silinecek veya af gelerek bu borç tamamen ortadan kalacak şeklindeki algılar yanlıştır.

Faizin ve gecikme zammının silinmesi de büyük bir kolaylıktır.

Trafik Para Cezaları Yapılandırmalara ve Vergi Aflarına Dahil Midir?

Geçmişte ödenmemiş trafik cezası borçlarının faizleri gecikme faiz ve gecikme zamları alınmayarak bunların yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi üzerinden tutar hesaplaması yapılacaktır. Yani örneğin gelmiş yıllarda (2018 ve 2016 ve öncesinde) çıkan 7143 sayılı ve 6736 sayılı kanunda, ilgili trafik cezalarının sadece faizleri, gecikme faizleri ve zamları silinmiş ve size yazılan cezanın ana parasının yapılandırılması yapılmıştır.

Yani ana tutar olan cezanın silinmesi algısı yanlıştır. Ceza tamamen silinmemektedir.
Kısacası trafik para cezaları vergi affı ve yapılandırma kapsamında girmekte, bu kapsamda yapılandırılabilmektedir.